• Do projektu bolo zapojených 9 gymnazistov z triedy 3.B na Gymnáziu sv. Andreja v Ružomberku. Chlapci s nadšením prijali ponuku pracovať na projekte a prijali aj výzvu vytvárať projektové materiály nielen v slovenskom ale aj nemeckom jazyku.

Kvôli mimoriadnej situácii sa od októbra 2020 učíme online. Na výučbu používame aplikáciu Teams.

Na tejto platforme sme si vytvorili projektový kanál, cez ktorý sme sa spoločne pravidelne stretávali. Od decembra 2020 do marca 2021 sme sa online stretávali každé dva týždne. V apríli 2021 sme finišovali a stretávali sme sa každý týždeň. Polhodinové stretnutia sme mali vždy pred hodinou chémie.

Na projekt sme nevyužívali hodiny chémie, nakoľko sa nám kvôli dištančnému vyučovaniu znížila dotácia o polovicu.

Na úvodných stretnutiach sme sa dohadovali o spôsobe spracovania vybranej témy projektu. Aké aktivity budeme robiť, kto vytvorí zdieľaný dokument, do ktorého zaznamenáme spotrebu energie, čo budeme merať a kedy.

Prvá fáza projektu bola zameraná na zber údajov spotreby energie v domácnostiach žiakov. Následne sme údaje zosumarizovali, vyhodnotili a spracovali do grafov.

V druhej fáze sme začali pracovať na jednotlivých aktivitách: tvorba kariet o zdrojoch energie, návrhy aktivít, čo môžeme robiť jeden deň, keď nefunguje elektrina, tvorba kvízu Kahoot, tvorba escape hier v Genially. Všetky materiáli sme robili v slovenskom aj nemeckom jazyku.

Tretiu fázu sme zrealizovali 27.04.2021, kedy sme sa stretli aj fyzicky, lebo situácia to umožnila. Uskutočnili sme vybrané experimenty. Na experimentovanie sme využili pomôcky, ktoré sme dostali ako dar. Stretnutie trvalo 3 hodiny. Do projektu sme zahrnuli aj experimenty, ktoré robili naši spolužiaci – maturanti. Oni už do školy chodili prezenčne a zrealizovali pokusy o dôkaze uhlíka v organickej látke a pripravovali a dokazovali vlastnosti oxidu uhličitého.

V poslednej štvrtej fáze sme pripravovali prezentáciu, sumarizovali dokumenty, vytvárali odporúčania.

Na záver sme dali tieto materiály vytlačiť. Tento sumárny dokument obsahuje zdroje/linky/QR kódy aj na materiály, ktoré sú dostupné len v elektronickej podobe.

Nakoľko u nás stále prebieha dištančné vyučovanie, výsledky projektu nebolo možné prezentovať širokej verejnosti (žiakom školy, rodičom, verejnosti). Výstupy z projektu sme odprezentovali na online hodine chémie spolužiačkam z triedy 3.B. Na prezentácii sa zúčastnili aj riaditeľ školy, zástupkyňa školy a triedny učiteľ. Výstupy sme tiež zverejnili na stránke školy a majú k nim tak prístup aj iní učitelia a návštevníci stránky. Informácie o realizácii projektu a o výstupoch budú zverejnené v najbližšom čísle školského časopisu.

Všetky sprístupnené materiály môžu využívať napríklad učitelia chémie a nemeckého jazyka pri učení danej témy v iných ročníkoch a aj u maturantov. Slúžiť budú ako rozširujúce učivo a inovatívny spôsob získavania nových informácií či upevňovania si už získaných.

16_PW_Ausschreibung.pdf

Prezentácia