• Centrum popularizácie chémie

• Máte veľa dôvodov prečo na chémii nerobíte experimenty?

Príďte k nám!

Uvidíte, vyskúšate, zistíte...

V prípade záujmu nás kontaktujte a dohodneme sa na čase a na konkrétnom zameraní stretnutia.

Gymnázium sv. Andreja v Ružomberku rozbieha projekt Centra popularizácie chémie na Slovensku. Zmyslom projektu je poskytnúť priestor žiakom základných a stredných škôl stretnutie s chémiou v príťažlivejšej a zábavnejšej forme. Mentorkou celého projektu je naša pani učiteľka RNDr. Helena Drobúlová.

• Školský rok 2019/2020

• Základná škola Sv. Vincenta

• Základná škola Sv. Vincenta, siedmaci, pani učiteľka G. Halušková

Téma: Oboznámenie sa s chemickým laboratórioum, horenie látok (slonia zubná pasta, dôkaz kyslíka vo vzduchu, horenie horčíka, bengálske ohne)

V januári 2020 navštívili Centrum popularizácie chémie siedmaci zo ZŠ Sv. Vincenta v Ružomberku. Zažili sme spolu sneženie v labáku a aj hmlu, sloniu zubnú pastu a dokázali sme aj prítomnosť kyslíka vo vzduchu. Ďakujeme za návštevu a tešíme sa nabudúce.

• Školský rok 2018/2019

• Základná škola Sv. Vincenta

• Základná škola Sv. Vincenta, ôsmaci, pani učiteľka G. Halušková

Téma: Kyslík (rozklad manganistanu draselného, rozklad peroxidu vodíka, horiace písmená)

Prvými žiakmi, ktorí navštívili naše centrum, boli žiaci partnerskej Základnej školy Sv. Vincenta v Ružomberku.

V chemickom laboratóriu GSA sme privítali dve triedy ôsmakov zo ZŠ Sv. Vincenta. Vyskúšali si realizovať experimenty na tému Kyslík. Urobili tri pokusy, pri ktorých pripravili a dokázali kyslík. Boli úžasní, šikovní a nadšení. Už sa tešia na budúce stretnutia. Veľká vďaka patrí našim štyrom asistentom: Karin, Lívii, Jankovi a Matejovi.

Téma: Horenie (horenie cukru, horiace písmená, bengálske ohne, horenie horčíka)

Prišli aj dve triedy siedmakov. Pracovali v skupinkách za asistencie gymnazistov (Gabiky, Krištofa, Valentína, Bruna a Mišky). Zistili za akých podmienok horí cukor a vypálili si rôzne obrázky a písmená. Zažili veľa dymu po bengálskych ohňoch a intenzívne horenie horčíkovej piliny.

• Základná škola Bystrická cesta

• Základná škola Bystrická cesta, siedmaci, pani učiteľka I. Lukáčová

Téma: motivácia (horenie cukru, slonia zubná pasta, bengálske ohne, horenie horčíka)

V máji 2019 nás navštívili žiaci zo ZŠ Bystrická cesta v Ružomberku.

V chemickom laboratóriu sme privítali siedmakov. Samostatne urobili dva pokusy: horenie cukru a sloniu zubnú pastu. Potom sledovali bengálske ohne a horenie horčíka.