• Prípravný kurz z Chémie

• 08.12.2022 15:50
        • Cieľ : rozvíjanie zručností a kompetencií žiaka – chemika, spolupráca žiakov rôznych tried na projektových aktivitách, zmena tradičnej formy .vyučovania chémie, orientácia na žiaka, orientovať sa čo najviac na aktuálne otázky chémie v bežnom živote.

V rámci projektového týždňa sú pripravené nasledovné aktivity:

1. COVID 1 - ako sa podarilo zrýchliť vývoj a testovanie vakcín proti Covid 19, vakcíny – ich zloženie, princíp účinku, rozdelenie – práca s informáciami, informačnými zdrojmi, príprava informačného materiálu pre spolužiakov.

2. COVID 2 - príprava informačného materiálu pre spolužiakov – prezentácia, informačný list, príprava na vyučovanie žiakom.

3. Organická chémia v živej prírode - v rastlinnej ríši- chemická komunikácia rastlín, chemická ochrana rastlín – charakteristika chemických látok v rastlinách , medzipredmetový deň – spolupráca s aktivitou Bylinková záhrada.

4. Ako žijú molekuly – biochémia a la človek – chémia v človeku a okolo človeka - práca s informáciami, informačnými zdrojmi, príprava informačného materiálu, problémových úloh s využitím aplikácií..

5. Názvoslovie chemických zlúčenín – práca s PSP, tvorba vzorcov a názvov chemických zlúčenín, tvorba modeloch chemických zlúčenín.

• Fenomény sveta

• 08.12.2022 15:45
        • Aktivita projektu je zameraná na vyučovanie, ktoré sa mení na expedíciu za poznaním. Takú, na ktorej žiaci túžia po nových vedomostiach a učitelia sú ich sprievodcami pri hľadaní odpovedí na otázky, ktoré zaujímajú každého.

Cieľ

• Inšpirovať žiakov a predstaviť im medzipredmetové témy z rôznych perspektív tak, aby sa žiaci učili v súvislostiach a v kontexte.

Obsah

Vzdelávacie aktivity nestoja na pasívnom odovzdávaní informácií a memorovaní. Aktivity využívajú inovatívne metódy, ktoré rezonujú v diskusiách o školstve v 21. storočí.
          Toto vzdelávanie je atraktívne, pretože žiaka motivuje svojím obsahom a cieľmi. Je dôležité vyzdvihnúť v žiakoch zvedavosť, aby získali odpovede na otázky, ktoré ich zaujímajú. K tomu im pomôžu aj kvalitné vzdelávacie aktivity a špičkové videá z dielne BBC, ktoré sú k dispozícii v 5 balíkoch Kultúra, Slnko, Komunikácia, Vzduch a Voda.

Zážitkové vzdelávanie presúva ťažisko učenia na žiaka a jeho vlastnú skúsenosť. Pretože spoločným menovateľom je vlastná skúsenosť žiaka s využitím kritického myslenia, čítania s porozumením či kreativity.

Frekvencia aktivity

Pravidelné dvojhodinovky 1x do týždňa. Určené pre žiakov prímy až kvarty.

Materiálno-technické vybavenie

5 balíkov Fenomény sveta Kultúra, Slnko, Komunikácia, Vzduch a Voda

• Prvá pomoc

• 08.12.2022 15:47
        • Prvá pomoc – RNDr. Tatiana Škapcová

Vzdelávacia aktivita je zameraná na základy prvej pomoci. Počas projektových aktivít sa zoznamujeme so základmi prvej pomoci:

1. Na aké čísla treba volať

2. Čo robiť, ak vidím človeka v bezvedomí

3. Čo robiť pri úrazoch, pri krvácaní

4. Čo robiť pri zlomeninách

· Pripravíme prezentáciu pre tvojich spolužiakov z iných krúžkov
          a iné....

• Spoznávame zákony prírody

• 15.04.2023 17:24
        • Cieľom mimoškolskej aktivity je rozvoj prírodovednej, matematickej a IKT gramotnosti. Aktivita je zameraná na návrh, realizáciu a vyhodnotenie fyzikálnych experimentov a konštrukciu jednoduchých demonštračných pomôcok s fyzikálnym obsahom. Hlavnou náplňou je zbieranie a vyhodnocovanie experimentálnych dát, prípadne spracovanie videomerania a simulácia fyzikálnych javov.

• Bylinková záhrada

• 08.12.2022 15:51
        • Cieľom vzdelávacej aktivity je spoznať, charakterizovať a využívať silu prírodných liečiv v týchto oblastiach:

1. Liečivé rastliny v našom okolí – poznávanie a charakteristika liečivých účinkov rastlín. Výsadba byliniek – práca v školskej záhrade.

2. Rastliny ako jed a ako liek. Prvá pomoc pri otrave jedovatými rastlinami. Kooperácia s účastníkmi vzdelávacej aktivity „Prvá pomoc“ ( jedovaté účinky rastlín, príznaky otravy, poskytnutie prvej pomoci...)

3. Med a jeho význam vo výžive - postup pri výrobe medu a produktov z neho, tvorivé dielne súvisiace s poznávaním života včiel.

4. Zber liečivých rastlín v okolí školy. Terénne aktivity spojené so spoznávaním liečivých rastlín, ich zber a spracovanie. Sušenie a uskladňovanie liečivých rastlín.

5. Špecifické prípravky z liečivých rastlín. Príprava bylinkových čajov podľa chuti a liečivých účinkov. Výroba liečivých mastí a sirupov.