• Dobrodružná expedícia

• CIEĽ

Podporiť zmysel pre dobrodružstvo a objavovanie počas expedície podniknutej v skupine.

• Filozofia

Oblasť dobrodružná expedícia programu DofE poskytute mladým ľuďom jedinečný, náročný a nezabudnuteľný zážitok. Expedície s vopred dohodnutým účelom sa podnikajú v malom tíme v neznámom prostredí a jej dokončenie vyžaduje odhodlanie, fyzické úsilie, vytrvalosť a spoluprácu. Hlavnými prvkami tejto oblasti sú tímová práca pri plánovaní a absolvovaní expedície a prekonávanie ťažkostí v neznámom prostredí. Vybrané prostredie by malo byť náročné, ale tímom zvládnuteľné.

• druh expedície / trvanie

• bronzová
          • cvičná: 1 deň + 1 noc

kvalifikačná: 2 dni + 1 noc

cielené úsilie: 6 hodín / deň

• strieborná
          • cvičná: 2 dni + 2 noci

kvalifikačná: 3 dni + 2 noci

cielené úsilie: 7 hodín / deň

• zlatá
          • cvičná: 2 dni + 2 noci

kvalifikačná: 4 dni + 3 noci

cielené úsilie: 8 hodín / deň

• podmienky

•

✓  Expedičná skupina musí mať 4 – 7 členov (8 u tandemových aktivít) rovnakej úrovne programu a približne rovnakého veku; nie všetci musia byť účastníkmi programu, ale všetci musia dodržiavať jeho pravidlá.

✓  Plánovanie expedície je úplne na expedičnej skupine a mal by sa na ňom podieľať celý tím

✓  Expedičný tím musí byť plne sebestačný – k pohybu nesmú využívať motorizované vozidlá; všetko vybavenie a zásoby jedla si účastníci nesú sami; behom expedície si nesmú nič kupovať, nemali by byť závislí na modernej technológii (GPS či internet) a mobilné telefóny by mali byť využívané iba v prípade núdze.

✓  Ubytovanie musí byť zabezpečené v prenosných stanoch alebo iných jednoduchých príbytkoch bez poskytovanej stravy.

✓  Každá expedícia musí mať jasne definovaný účel (vzdelávací cieľ).

✓  Každá expedičná skupina musí absolvovať expedičný výcvik a minimálne jednu cvičnú expedíciu.

✓  Každá expedícia musí obsahovať minimálny počet hodín cieleného úsilia (podľa zvolenej úrovne).

✓  Expedičná skupina je v ideálnom prípade iba pod vzdialeným dohľadom Školiteľa a Hodnotiteľa expedícií.

✓  Zhodnotenie expedície a potvrdenie splnenia všetkých pravidiel má za úlohu kvalifikovaný Hodnotiteľ, ktorému po dokončení expedície musia účastníci odovzdať záverečnú správu (blog, fotografie, prezentáciu), ktorá sa vzťahuje k účelu expedície.

• inšpirácia

•