• Strieborní 2025

• Už úspešne začali

Dominika Mária

Chcem sa zamerať najmä na salsu. Naučiť sa jej zložitú choreografiu. A zároveň sa naučiť aj šnúru.
          Druhé 3 mesiace chcem pokračovať v stretchingu a naučiť sa leg hold (nie je na to výraz v slovenčine). Dotrénovať choreografiu salsy a začať sa učiť rumbu. Aj na nej budeme mať komplikovanú choreografiu, ktorá si bude vyžadovať veľa času. Počas celého DofE sa chcem zamerať najmä na techniku môjho tanca.
          Tanec mi dáva psychickú pohodu, učím sa ním aj zamerať sa na detaily a pracovať vo dvojici. Okrem toho mi zvýši moje sebavedomie a otvorí mi možnosť rôznych tanečných vystúpení. Týmto si môžem rozšíriť moje sociálne kontakty a spoznať sa s novými zaujímavými ľuďmi. Často to nie je jednoduché a vyžaduje si to veľa úsilia a energie. Napriek tomu je to moja vášeň a robí ma to šťastnejšiou.
          Budem vedieť, že som dosiahla svoj cieľ, keď budem vedieť urobiť šnúru, leg hold a moja tanečná inštruktorka skontroluje choreografie (salsa a rumba) a zároveň potvrdí zlepšenie techniky.

Chcem si zlepšiť svoju gramatiku, stať sa plynulejšou v konverzácii a rozšíriť si slovnú zásobu. Naučiť sa 150 nových slovíčok. Merať to budem spôsobom, že nové slovíčka si napíšem do zošita a potom spočítam ich počet. Budem vedieť, že som dosiahla svoj cieľ, keď úspešne dokončím piatu lekciu z učebnice španielčiny pre samoukov a keď budem schopná viesť základnú konverzáciu bez väčších ťažkostí. Pracovať budem s učebnicou, sledovať seriály a filmy v španielčine a využívať online portál italki. Plánujem si rozvrhnúť štúdium tak, aby som za prvé tri mesiace prešla druhú a tretiu lekciu a v nasledujúcich mesiacoch štvrtú a piatu lekciu. Ovládanie španielčiny mi umožní lepšie sa spojiť s veľkou časťou sveta, cestovať, a tiež zvážiť štúdium na vysokej škole v Španielsku. Cieľ chcem dosiahnuť do šiestich mesiacov od dnešného dňa. Zlepšenie mojich jazykových schopností mi otvorí dvere k novým kultúrnym a vzdelávacím príležitostiam, umožní mi cestovať s väčšou istotou a zvýši moje šance na prijatie na vysokú školu v Španielsku.

Sociálni pracovníci nízkoprahového centra Prerod majú veľa práce s mládežou v našom meste. A často to je pre nich veľmi vyčerpávajúce, preto im chcem byť prínosom a pomocou. Budem s nimi aktívne navštevovať sídliská a miesta, kde sa mládež často zdržiava. Ponúkať im podporu, informácie a rôzne aktivity. Organizovať stretnutia, workshopy alebo skupinové aktivity pre dievčatá s problémovým správaním. Tieto aktivity môžu zahŕňať sebavedomie, vzťahy, zručnosti na riešenie konfliktov a osobný rozvoj. Touto aktivitou sa naučím veľa z psychológie, čo je pre mňa fascinujúce a porozumiem aj mnohým vzťahom. Určite sa posuniem aj osobnostne v ľudskosti, vďačnosti, väčšom súcite.

Tamara

Chcem si zlepšiť kondíciu. Mojím cieľom je zabehnúť 6 km bez prestávky. Teraz bez prestávky zabehnem 2 km. Do troch mesiacov zvládnem zabehnúť bez prestávky 4 km. Trénovať budem behaním a aj inými spôsobmi napr. turistika, korčuľovanie, kardio trénigy a i. Behávať budem v prírode, v meste a v prípade nepriaznivého počasia využijem fitko alebo bežiaci pás v škole. Beh a ostatné aktivity mi prinesú relax, lepší pocit zo seba, pobyt v prírode.

Hre na klavír sa venujem už 11-sty rok a prestávam mať v ňom iskru. Chcem ju znova získať a naučiť sa jednu skladbu naspamäť: My heard will go on od Celine Dion. Je to skladba strednej náročnosti, obojručná. Učiť sa budem podľa videa na YouTube, bez udania nôt. Noty si budem musieť napísať sama. A v základe sa to naučím do 3 mesiacov. Potom to už budem vylepšovať. V ostatných troch mesiacoch sa chcem naučiť na ukulele. Naučím sa noty a akordy a dve lahšie piesne. Využijem na štúdium aplikáciu ukutabs. Rozviniem si hudobný obzor, budem sa tešiť z naučenia sa nových skladieb. Získam skúsenosti s iným hudobným nástrojom, jemnejšiu motoriku.

V ružomberskej ping-pongovej hale prebiehajú detské tréningy každý deň a trénerom by sa občas zišla pomoc pri nich. Keďže sama hrám ping-pong profesionálne, budem sa vedieť deťom plne venovať. Najprv budem priamo pomáhať trénerom napr. pri príprave prekážkových dráh alebo aktivít a neskôr chcem aj sama vymýšľať vlastné aktivity pre deti. Naučím sa pravidelnosti, lebo budem musieť do mesta dochádzať, získam viac skúseností v práci s deťmi.

Lucia

Mojím cieľom je prejsť trasu XY km na bicykli za XY minút (bez oddychu). Teraz rovnakú trasu prejdem za XY minút (bez oddychu). Chcem si zlepšiť kondičku. Chodím na viac športových krúžkov a tam potrebujem byť dobre kondične pripravená (karate, florbal).

Chcem sa naučiť po čínsky. Viem základy (pozdraviť, čísla, znaky žiak a učiteľ, bežné slová). Na duolindo sa už učím 600 dní. Mojím cieľom je dosiahnuť úroveň HSK1. V tej úrovni vedieť znaky napísať a aj povedať. A dokázať prečítať text, ktorý je napísaný na tejto úrovni. Na štúdium využijem letný kurz čínštiny u nás na škole, aplikáciu HSK1, duolingo a filmy. Budem sa rozvíjať v cudzom jazyku, ktorý je náročný. Chcem túto zručnosť využiť aj v budúcnosti, minimálne navštíviť túto krajinu a možno aj študovať, podľa politickej situácie.

Pani učiteľka chémie má na starosti chemické laboratórium a so svojimi žiakmi robí veľa pokusov. Ale nemá veľa času na dôkladnú a včasnú prípravu. Preto jej chcem pomôcť pri udržiavaní poriadku, pri príprave pomôcok a chemikálií na pokusy. Naučím sa pravidelnosti a verím, že si častejšie upracem aj doma.