• Zlatí 2025

• Už úspešne začali

Anna

Niekoľko krát som cvičila Pilates a zaujalo ma to v tom, že toto cvičenie prináša kontrolu pohybov a nie je to také náhodné a tiež prináša možnosť rozmýšľania pri cvičení, uvedomiť si správne dýchanie, aby nebola veľká svalovica. Budem cvičiť podľa youtube videí. Začnem videami pre začiatočníkov. Do troch mesiacov chcem zvládnuť cvičiť pol hodinu. Potom chcem prejsť na pokročilú úroveň, ktorá je oveľa náročnejšia na rovnováhu a flexibilitu. Do deviatich mesiacov zvládnem cvičiť 20 minút. Potom si k tomuto cvičeniu do konca aktivity pridám plank. Teraz zvládnem vydržať 1 minútu a na konci zvládnem vydržať 3 minúty. Prínos tejto aktivity pre mňa bude vo väčšej flexibilite, lepšej koordinácii, posilnení rúk, nôh, brucha a chrbta, lepšom držaní tela, znížení stresu a väčšej duchovnej pohode.

Chcem sa naučiť hrať na gitare. 8 rokov som chodila na klavír. Klavír je ale veľký nástroj a neprenosný a mojim snom je hrať napríklad večer pri táboráku. Chcem spríjemňovať čas, keď sme spolu s rodinou alebo priateľmi, jednoducho, aby nebolo ticho. Najprv sa začnem venovať technike správneho držania gitary, správnej technike brnkania, správnej technike držania akordov tak, aby mi zneli všetky struny. Toto chcem zvládnuť do mesiaca a pol. Potom chcem pokračovať v učení sa techniky vybrnkávania na viacerých strunách. Naučím sa minimálne jednu pesničku: Johny Stimson - Gimme Gimme do tri a pol mesiaca. A v zlepšovaní sa budem pokračovať až do konca celej aktivity. Ďalej sa budem učiť správne držať všetky akordy (durové a molové) a naučím sa 4 základné tempá a aj 4 rôzne ľudové piesne do pol roka. A do konca aktivity sa naučím piesne podľa narastajúcej obtiažnosti: Ed Sheeran - Thinking out Loud, Sabrina Carpenter - Decode, Tori Kelly - Confetti. Učiť sa budem podľa videí na Youtube, kamaráti, čo už vedia hrať. Zároveň budem pracovať na tom, aby som dokázala zahrať 2 piesne na mládežníckej sv. omši. Prínosom bude pre mňa väčšie rytmické cítenie, zlepšenie jemnej motoriky a zníženie stresu pri verejnom vystupovaní.

V triede mám spolužiakov, ktorí majú ťažkosti pri štúdiu matematiky a anglického jazyka. Z týchto predmetov majú horšie známky a chcem im pomocť, aby si zlepšili svoje výsledky. Myslím si, že viem vysvetľovať a rovesnícke vzdelávanie je oveľa efektívnejšie. Spolužiaci často nerozumejú vysvetleniu učiteľa a boja sa ho aj spýtať.
          Budem doučovať spolužiakov, ktorí budú moju pomoc potrebovať v matematike a angličine. Určite nielen pred písomkou, ale budem si všímať porozumenie učiva aj počas hodiny matematiky. Pomôžem aj spolužiakom z iných skupín v anglickom jazyku. Buď ma oslovia sami, alebo sa ich ja sama popýtam, či učivu rozumejú. Doučovať budem hneď cez prestávku, alebo pred a po vyučovaní. Zameriam sa aj na konverzácie, aby sa viac osmelili a rozprávali samostatne.
          Chcem maturovať z matematiky a jednoduché vysvetľovanie mi pomáha hlbšie porozumieť učivu a tým sa zlepšovať. Informácie nebudem mať len nabifľované, ale naozaj im porozumiem.
          V angličtine sa zlepším porozumieť aj rozprávaniu ľudí, ktorí majú neaglický prízvuk, alebo ich angličtina je na nižšej úrovni. Naučím sa komunikovať s ľuďmi, ktorí vedia iba trošku v angličtine, viesť s nimi konverzáciu tak, aby som ich spoznala a oni mňa.

Rezidenčný projekt

Keď som bola na festivale "Verím Pane" minulý rok, zistila som, že by potrebovali viac dobrovoľníkov. Aj s rodinou sme boli ubytovaní v škole. Stalo sa nám, že dobrovoľníci školu nezamkli (mali sme tam všetky veci), nik nám ju večer neprišiel otvoriť v čase v akom nám bolo povedané, a taktiež moja mamina musela strážiť školu lebo nemali dobrovoľníka, ktorý by išiel strážiť. Preto som si povedala, že tento rok pôjdem na festival pomôcť ako dobrovoľník. Dobrovoľníci sú rozdelení do viacerých tímov, ja som sa dostala som sa do tímu "ubytovanie". Našou úlohou bude strážiť školu, na ktorej budú ubytovaní všetci dobrovoľníci no aj účastníci, ktorí budu chcieť. Taktiež budem pomáhať usmerniť, v ktorej triede daný človek má byť ubytovaný, kde sú WC atď. Okrem pomoci v tíme Ubytovanie, chcem byť nápomocná všade kde uvidím, že by som vedela pomôcť. Toto dobrovoľníctvo mi pomôže so schopnosťou prejaviť iniciatívu, zlepším sa v práci pod tlakom, stretnem nových ľudí, zlepším si komunikačné schopnosti a hlavne sa naučím prijať veľkú zodpovednosť.