• Erasmus+ v Dubline
     • Erasmus+ v Dubline

     • V dňoch v od 18.-23.septembra sa naša kolegyňa Mgr.Monika Komová v rámci projektu Erasmus zúčastnila medzinárodného kurzu pre učiteľov angličtiny v írskom Dubline.

      "Cieľom kurzu bolo venovať sa zdokonaľovaniu učiteľských jazykových kompetencií, aplikácii nových moderných vyučovacích metód a metódy CLIL do vyučovania cudzieho jazyka. Kurz bol pre všetkých účastníkov veľkým obohatením a plodným priestorom na vzájomnú výmenu skúseností medzi učiteľmi angličtiny. Verím, že aj vďaka týmto novým skúsenostiam, vyučovanie a učenie sa angličtiny na našej škole bude čoraz viac atraktívnejšie a kvalitnejšie."

      Mgr. Monika Komová

     • Reprezentačný dres GSA 2017

     • Na začiatku októbra prebehlo na GSA hlasovanie o nový reprezentačný dres GSA. 120 hlasov rozhodlo v prospech prvého návrhu a teda o niekoľko týždňov sa budete môcť tešiť na nové reprezentačné dresy GSA. Zároveň na Žiackej rade prebehne žrebovanie z hlasujúcich o zaujímavé odmeny :)

    • Erasmus+ v Cantenbury
     • Erasmus+ v Cantenbury

     • Aj tento rok sa angličtinárky  GSA rozhodli časť letnej dovolenky venovať profesionálnemu sebarozvoju a teda zdokonaľovaniu svojich učiteľských schopností. Laura Soboňová a Zoja Dubovcová absolvovali týždňový kurz Kreatívnej metodológie na osvedčenej University of  Kent v starobylom mestečku Canterbury vo Veľkej Británii. Toto mestečko sa nachádza na polceste medzi prístavom Dover a Londýnom, dodnes sa zachovali hradby a stopy po osídlení starovekými Rimanmi či hlavná obchodná cesta z troch významných anglických prístavov na juhu vedúca do Londýna. Vo veľkolepej katedrále bol žiaľ zavraždený svätý Tomáš Becket, ktorý odmietol využívať svoju pozíciu arcibiskupa na posilňovanie moci kráľa Henricha II. Po rieke Stour sa ľudia radi nechajú zviezť na loďkách, tzv. punts a vychutnávajú si pohľady na pekne upravené parky (v lete plné kvetov), udržiavané historické budovy ako i pokojnú atmosféru mestečka, v ktorom sa obchody zatvárajú v tom istom čase ako v Ružomberku. Cestou do školy či zo školy sme mohli vidieť voľne žijúce zajace či veveričky. A teraz to najdôležitejšie :

      V samotnom kurze sme sa stretli učitelia z celej Európy ako aj jedna netradične otvorená, spoločenská a veľmi milá Japonka a šikovná Brazílčanka. Samotní školitelia pochádzajú z rôznych častí Európy. Navzájom sme sa delili o vlastné netradičné a kreatívne spôsoby vyučovania anglického jazyka a na vlastnej koži v pozícii žiakov sme si vyskúšali ďalšie metódy a možnosti kreatívneho podania a precvičenia učiva. Príjemná priateľská, otvorená a veselá atmosféra nevládla len v škole, ale i počas prestávok, popoludní i na večernej párty, kde sme dokonca rozoberali i citlivú tému imigrantov v Európe. Novonadobudnuté skúsenosti využívam už od prvých hodín v tomto školskom roku a som milo potešená záujmom i  aktívnym zapájaním sa mnohých žiakov do nových činností, ako aj peknými výsledkami – aktívnejší sú aj pôvodne tichší žiaci, žiaci si na hodinách viac zapamätajú a zažijeme pritom i pohyb a zábavu. Učiť (sa) s chuťou a s prepojením na život – o tom škola má byť a ja verím, že GSA sa k tomuto ideálu stále viac približuje.

      Mgr.Laura Soboňová

     • Miss Liptov

     • V súťaži krásy Miss Liptov sú medzi finalistkami aj dve naše dievčatá. Natália Štupáková, finalistka s číslom 4, žiačka septimy a Izabela Matúšová, finalistka s číslom 12, žiačka IV.A okrem umiestnenia v samotnej súťaži potrebujú našu podporu aj v hlasovaní miss sympatia. Tak neváhajte a podporte obidve ;) Držíme vám palce Natália a Izabela!

      Podrobnosti o súťaži nájdete na: www.missliptov.sk

      Galavečer súťaže sa uskutoční 19. novembra 2017 v Ružomberku.

     • Gen Rosso v Ružomberku

     • Srdečne vás všetkých pozývame na hudobno-tanečnú "šou" pod vedením členov legendárnej skupiny Gen Rosso z Florencie. 

      Ako tanečníci vystúpia slovenskí študenti (z Gymnázia sv. Andreja i Popradu, Levoče,...), ktorí sa v predchádzajúcich rokoch zúčastnili Projektových týždňov na sociálnu tematiku tu na Slovensku i v Poľsku a Nemecku.

      Program zastrešuje nemecká organizácia SocioMovens a inštitút Kommende z Dortmundu. Minulý rok sa takáto "šou" uskutočnila aj s našimi žiakmi v Berlíne, teraz je na rade Ružomberok!!!!

      Program sa začne v sobotu 30. septembra o 17:00 v Aule Jána Pavla II. na Katolíckej univerzite na Hrabovskej ceste. 

      Všetci ste srdečne vítaní.

     • Žiaci Gymnázia sv .Andreja majú možnosť už od začiatku školského roka 2017/2018 využívať nasledovné výhody:

      • E-mail a kalendáre - Vďaka špičkovému e-mailu s dôverne známymi a všestrannými funkciami Outlooku máte k svojim e-mailom prístup zo svojho počítača alebo cez webový prehliadač pomocou Outlooku Web App.
      • Ukladanie a zdieľanie súborov - OneDrive for Business poskytuje všetkým používateľom 1 TB osobného ukladacieho priestoru, ktorý sa synchronizuje s ich počítačom, čo umožňuje offline prístup. Dokumenty môžete jednoducho zdieľať s ostatnými cez Office alebo SharePoint.
      • Office Online - Vytvárajte a upravujte wordové, onenotové, powerpointové a excelové dokumenty v ľubovoľnom modernom prehliadači.
      • Office v mobilných zariadeniach - Otvárajte, upravujte a zobrazujte dokumenty v tabletoch s Windowsom, iPadoch, iPhonoch, telefónoch s Androidom a vo Windows Phonoch.
      • Bezpečnosť a ochrana je zabezpečená technológiami ESET Smart security
    • eTwinning - certifikát kvality
     • eTwinning - certifikát kvality

     • Za prácu v medzinárodnom projekte elektronickej spolupráce škôl nám bol dnes udelený certifikát kvality za realizáciu eTwinningového projektu The environment around us.

      Veľká vďaka patrí žiakom kvarty a zvlášť pani učiteľke Helenke Drobúlovej, vďaka ktorým sa podarila nielen elektronická spolupráca ale aj výmena žiakov a nadviazanie partnerstva s poľskou školou 

      Blahoželáme a ďakujeme!!!

    • Tatranskí rytieri
     • Tatranskí rytieri

     • V utorok 27. júna sa v Jasnej v hoteli Grant odovzdávali ceny pre školy a žiakov zapojených do projektu Tatranskí rytieri. Medzi prehliadkou víťazných environmentálnych projektov nechýbali aj naši zástupcovia, veď napokon sa do projektu zapojili dve triedy: 1.A a Tercia.

      Boli to práve terciáni, ktorí v tomto projekte v kategórii audiovizuálne dielo získali skvelé 2. miesto pod vedením pani učiteľky Silvie Orolímovej.

      Najväčšiu zásluhu na víťazstve mal hlavne Gabriel Urban, žiak tercie, ktorý sa najviac zaslúžil práve o spracovanie videa k projektu. Víťazstvo v tomto projekte znamená, že celá tercia si môže vyraziť na 2 dňový výlet do Vysokých Tatier s plnou penziou a zdarma lyžiarskym vlekom :)

      K úspechu blahoželáme.

      Viac info k projektu nájdete na: www.tatrytieri.sk

    • 25. výročie založenia GSA
     • 25. výročie založenia GSA

     • 14. jún 2017 sa do histórie zapíše ako deň osláv 25. výročia založenia GSA.

      Oslava začala slávnostnou sv. omšou, ktorej predsedal spišský diecézny biskup Štefan Sečka, v prítomnosti dvoch zakladateľov GSA, ružomberského dekana Alojza Kostelanského a prvého riaditeľa Štefana Hatalu. Celú slávnosť v kostole doprevádzal školský spevácky zbor Coro di san Andrea, ktorý sa predstavil aj v hlavnom programe v KDAH.

      Po skončení sv. omše boli hostia pozvaní na krátke občerstvenie a niektorí využili túto príležitosť na spoznanie našej školy, ako napr. pán riaditeľ z Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži.

      V hlavnom slávnostnom programe prevzal riaditeľ školy z rúk primátora mesta Igora Čombora najvyššie ocenenie Cenu primátora mesta pre školu pri príležitosti 25. výročia založenia za jedinečný prínos pre vzdelávanie v Ružomberku. Program sa niesol v prehliadke činnosti GSA, vystúpeniu folklórneho súboru Salatín pri GSA, našich fujaristiek a speváckeho zboru pri GSA. Zaujímavosťou bolo vystúpenie žiakov sekundy v rozhlasovej hre, ktoru nám predstavili viac ako 25 ročné dejiny nielen GSA, ale aj katolíckych škôl, ktoré boli predchodcami GSA.

      Bližšie nás s touto vzácnou históriou oboznámi kniha z pera Dr. Martina Lupča, Z dejín katolíckeho školstva v Ružomberku, ktorú spolu s riaditeľom školy a pani zástupkyňou symbolicky uviedli do života padaním lupeňov ruží.

      Po tomto slávnostnom programe sa pozvaní hostia zúčastnili recepcie v Kolibe u Dobrého pastiera, kde nás svojou vďačnosťou potešili aj zástupcovia rodičov, ktorí nám nechali upiecť nielen veľkú, ale aj veľmi chutnú tortu.

      Ďakujeme veľmi pekne všetkým učiteľom, žiakom, rodičom, absolventom a všetkým priateľom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom zapojili do týchto osláv za dôstojný priebeh slávnosti.

    • Mozgovňa GSA
     • Mozgovňa GSA

     • Srdečne vás pozývame na 3. ročník žiackej konferencie žiakov osemročného gymnázia, ktorí vrámci projektového dňa prezentujú vlastné, či spoločné ročníkové projekty. V tomto školskom roku bude naša konferencia s účasťou partnerskej školy v Poľsku.

      Uvidíme sa vo štvrtok, 11. mája 2017 o 8:00 v Synagóge

    • DOUBLE MARTINA MATEJKU
     • DOUBLE MARTINA MATEJKU

     • V priebehu dvoch dní sa náš žiak septimy, Martin Matejka postaral o dvojnásobný senzačný postup do celoštátnych kôl olympiád.

      V piatok 24. marca sa na pôde Katolíckej univerzity uskutočnil ďalší ročník Geografickej olympiády. Našu školu reprezentovali v stredoškolskej kategórii dvaja žiaci: Ján Nechaj a Martin Matejka (obaja septima). Martinovi sa podarilo umiestniť na krásnom 2. mieste a vybojoval si postup do celoslovenského kola.

      Druhým postupom do celoslovenského kola olympiády sa vyznamenal v pondelok 27. marca opäť Martin Matejka (septima), keď v krajskom kole Dejepisnej olympiády vyhral svoju kategóriu. Vynikajúco mu sekundovala ďalšia naša žiačka Marcela Haličková (2.B), ktorá obsadila nádherné 3. miesto. V kategóriách ZŠ nás reprezentovali ďalší štyria žiaci: M. Krakovská (tercia) - 5. miesto, M. Veselovská (tercia) - 12. miesto, E. Scherer (kvarta) - 9. miesto a M. Magušin (sekunda) - 12. miesto.

      Všetkým úspešným riešiteľom v krajskom kole srdečne blahoželáme, ďakujeme za príkladnú reprezentáciu a držíme Martinovi palce v celoslovenskom kole!!!

    • Festival stredoškolských speváckych zborov
     • Festival stredoškolských speváckych zborov

     • 23.-25. marca 2017 sa v Ružomberku uskutočnil FESTIVAL stredoškolských speváckych zborov: „Cantare choraliter".

      Cieľom festivalu bolo prežiť spoločnú radosť zo spevu a hudby, vzájomné zdieľanie sa a výmena skúseností medzi vedúcimi zborov, nadviazanie nových priateľstiev a povzbudenie na ceste umenia a krásy. Viedla nás tiež túžba dať mladým ľuďom možnosť spievať po boku profesionálov z Katedry hudby PF KU v Ružomberku. Festival mal nesúťažný charakter, skôr išlo o spoločne prežívanú radosť z hudby a spevu, ktorá vyvrcholila programom vo Veľkej Dvorane KDAH v piatok 24. marca o 18:00 hodine.

      Zaplnená Dvorana si tak užila prehliadku speváckych zborov a na záver grandiózne spoločné vystúpenie takmer 180 vystupujúcich spevákov. Hľadisko si samozrejme vytlieskalo ešte jednu pieseň v podaní festivalového spojeného zboru.

      Spevácke zbory prišli do Ružomberka z celého Slovenska:
      Coro di san Andrea - Gymnázium sv. Andreja v Ružomberku
      Goretti - Čadca, Pedagogická a sociálna akadémia sv. Márie Goretti
      Javorčatá - Banská Bystrica, Katolícke gymnázium Štefana Moyzesa
      Music Therapy - Košice, Gymnázium sv. Edity Steinovej
      Corpo e anima - Malacky, Gymnázium sv. Františka Assiského
      AgniDei - ZŠ sv. Vincenta v Ružomberku
      Benedictus - Katolícka univerzita v Ružomberku

      Tešíme sa už na pokračovanie festivalu na budúci rok ;)

    • Krajské kolá olympiád
     • Krajské kolá olympiád

     • Dňa 6.2.2017 sa konalo  v Žiline Krajské kolo Olympiády vo francúzskom jazyku. 

      Naše gymnázium reprezentovali 4 žiaci v rôznych kategóriách:  Lucia Kršková zo sekundy v kategórii 1A,  Melánia Zvolenčáková z kvarty  súťažila v kategórii  1B,  Alexandra Lukáčová z 1.A triedy zastupovala kategóriu 2A a Jakub Čieško zo septimy reprezentoval školu v kategórii 2B. V silnej konkurencii z rôznych škôl Žilinského kraja sa podarilo obsadiť 2.miesto Lucii Krškovej a Melánii Zvolenčákovej. Srdečne blahoželáme a všetkým účastníkom  želáme veľa  elánu a úspechov v ďalšom štúdiu francúzskeho jazyka.

    • Okresné kolá olympiád AJ/NJ
     • Okresné kolá olympiád AJ/NJ

     • Dňa 18.1. 2017 sa konalo na našej škole Okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku pre stredné školy za účasti žiakov zo štyroch stredných škôl v Ružomberku. (Gymnázia v Ružomberku, Obchodnej akadémie, Školy úžitkového výtvarníctva a Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku).

      V kategórii 2A (1.a 2. ročník, kvinta, sexta) zvíťazil Dominik Molnár z Gymnázia v Ružomberku, víťazom kategórie 2B (3.a 4. ročník, septima, oktáva sa stal Matúš Kubis z Gymnázia sv. Andreja. Kategóriu 2C2 (anglofónni) vyhral Andrej Holmes z Gymnázia v Ružomberku a 2D (stredné odborné školy) Dominika Goralská zo Školy úžitkového výtvarníctva.

      Dňa 19.1.2017 sa konalo v našej škole Okresné kolo Olympiády v nemeckom jazyku, v ktorom sme dominovali absolútne. Víťazom v oboch kategóriách sa nakoniec stali naši žiaci: Filip Hatala v kategórii 2B a Rebeca Weidlichová v kategórii 2A. Víťazom blahoželáme a veríme, že nielen víťazstvo ale aj účasť v súťaži bude pre nich motiváciou k ďalšiemu zdokonaľovaniu svojich jazykových zručností.

      Mgr. Olosová Ing. Beyerová

    • Tajomná noc
     • Tajomná noc

     • Srdečne pozývame žiakov GSA na ples GSA, na jedinú a jedinečnú TAJOMNÚ NOC. 

      Ples sa uskutoční 30.1.2017 od 16:00 v Kultúrnom dome Andreja Hlinku, Ružomberok.

      Cena vstupenky je 5€, a okrem neopakovateľného zážitku je v cene zahrnuté aj špeciálne losovanie o unikátnu cenu. (Vstupenky si môžete kúpiť od stredy18.1.2017 na prvom poschodí, sekretariáte GSA.)

      Príďte sa zabaviť, povyhrávajte tombolu a užite si program.

      Spravte dojem tajomnou maskou! Škrabošky niesú nutnosťou, ale prestížou tajuplného večera. 

      Tešíme sa na vás!

    • SVET LÁSKU MÁ
     • SVET LÁSKU MÁ

     • Gymnázium sv. Andreja usporiadalo benefičný koncert školského speváckeho zboru Coro di san Andrea s názvom "Svet lásku má"

      Koncert sa uskutočnil v nedeľu 18. decembra v Jezuitskom kostole v Ružomberku o 18:00 hodine.

      Adventné vystúpenie bolo v tomto roku doprevádzané myšlienkou pomoci chorému spolužiakovi, ktorého liečba je veľmi nákladná a cez komunitnú nadáciu Liptov prebieha zbierka na finančnú pomoc na zabezpečenie finančne náročnej liečby.

       

    • Deň otvorených dverí na GSA
     • Deň otvorených dverí na GSA

     • Srdečne pozývame žiakov 5. a 9. ročníkov ZŠ, ich rodičov, širokú verejnosť a priateľov školy na DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ na GSA v Ružomberku:

      Streda, 30. novembra od 10:00 do 16:00 na GSA.

      Všetkých návštevníkov čaká okrem prehliadky priestorov GSA aj aktívna účasť na workshopoch, ktoré si pre vás pripravili učitelia a žiaci GSA.

      Program Dňa otvorených dverí začína o 10:00 hodine a pre všetkých budeme k dispozícii až do 16:00 hodiny, dokedy nás môžete navštíviť.

      Prosíme Vás, aby ste túto informáciu sprostredkovali všetkým žiakom 5. a 9. ročníkov, ktorých ambíciou je študovať na gymnáziu ;)

      Tešíme sa na stretnutie v duchu hesla, že GSA nestačí len vidieť, ale je potrebné zažiť atmosféru na GSA.

    • Pomoc Jankovi
     • Pomoc Jankovi

     • Drahí priatelia, ĎAKUJEME!!!

      ​V novembri sme vás požiadali o pomoc pri zbierke finančných prostriedkov pre liečbu nášho študenta Janka Siváka. Rozhodli sme sa podporiť iniciatívu komunitnej nadácie Liptov, ktorá organizuje zbierku priamo určenú na finančne náročnú terapiu (Imunoterapia), ktorá bola Jankovi odporúčaná ako vhodná liečba jeho zdravotného problému.

       

      Chceme poďakovať všetkým, ktorí sa zapojili do zbierky na pomoc nášmu žiakovi Jankovi. Na koncerte sa na dobrovoľnom vstupnom vyzbierali 2035,- € a spoločne s darmi z rodín sme dnes na účet Komunitnej nadácie Liptov, ktorá financuje Jankovu liečbu prispeli celkovou sumou 3.667,64 €. Ďakujeme a naďalej sprevádzame Janka svojimi modlitbami.

      Veríme, že sa dobrá vec podarí a aj vďaka vašim finančným prostriedkom, ktoré spoločne vyzbierame sa Janko vylieči. 

      S pozdravom, vďakou PaedDr. Kamil Nemčík, riaditeľ školy

      Komunitna_nadacia_Liptov.pdf

      Banka_-_komunitna_nadacia_liptov.pdf

      janko_sivak_gsa.pdf