• Čitateľská gramotnosť

• 08.12.2022 16:08
        • Školenie "Čitateľská gramotnosť"
          Obsahová náplň:
          • Fyzická a mentálna príprava na proces efektívneho štúdia
          • Ako vytvoriť ideálne podmienky a prostredie pre čítanie
          • Cvičenia na zrýchlenie uvedomovania si čítaného textu a nácvik správnych očných fixácií
          • Postupy na zlepšenie periférneho vnímania za účelom čítania celých slovných spojení, či myšlienok naraz
          • Ako zlepšovať koncentráciu a vizualizáciu čítaného textu (synchronizácia myšlienok s čítaným textom)
          • Cvičenia na zlepšenie spolupráce pravej a ľavej hemisféry
          • Ako robiť efektívne poznámky počas štúdia formou myšlienkových máp
          • Cvičenia na relaxáciu a zlepšenie pohyblivosti očí
          • Testy aktuálnej rýchlosti a vyhodnocovanie progresu.
        • Finančná gramotnosť

• 08.12.2022 16:01
        • Obsahová náplň:
          Pri prezenčnej forme uplatniť výcvikové a zážitkové formy vzdelávania. Vzdelávací program sa skladá z modulov, ktoré umožňujú učiteľom získať odborné informácie a metodické postupy k využívaniu jednotlivých častí programu:
          1 - Základy finančnej gramotnosti a úvod do problematiky
          • Peniaze
          • Naše príjmy a výdavky
          • Riadenie financií
          • Ako fungujú banky?
          • Môj prvý účet v banke
          • Ako a čím platíme
          • Moderné bankové nástroje
          • Existuje niečo iné okrem peňazí?
          • Zadlžiť sa rozumne
          • Životné istoty a riziká
          2 - Úvodný metodický tréning
          • predstavenie programu
          • úvod do problematiky - Národný štandard finančnej gramotnosti verzia 1.2
          • inštruktáž k online učebnici predmetu JA Viac ako peniaze
          • praktickú prípravu na využitie učebných materiálov, projektové vyučovanie, prípadové štúdie
          • predstavenie súťaží a príležitosti v rámci programu a spolupráce s organizáciou
          • teambuildingové aktivity
          3 - Prípadové štúdie
          • Frekventanti riešia vybranú prípadovú štúdiu, pričom môžu využiť konzultáciu s tútorom - manažérom programu JA Viac ako peniaze.
          4 - Inovačné trendy v oblasti finančnej gramotnosti a jej vyučovaní
          • -pracovné stretnutie spojené so vzdelávacím seminárom, ktoré je zamerané na aktuálne trendy v oblasti finančnej gramotnosti a na finančnom trhu. Učitelia sa oboznámia s novými poznatkami z bankového prostredia (napr. novými bankovými produktmi) prostredníctvom výkladu odborného lektora. Dôraz sa kladie na prepojenie vyučovacích hodín s reálnou praxou s podporou aktivizačných metód. Pedagógovia prezentujú a zdieľajú medzi sebou skúsenosti v programe a pri práci so žiakmi.
          5 - Finančná gramotnosť a manažment osobných financií
          Získavanie a spracovanie informácií o finančnom trhu a situácii v rodinných a osobných financiách. Prijímanie finančných rozhodnutí. Aktívne využívanie elektronických zdrojov údajov o finančnom trhu a ekonomickej situácii. Tvorba projektov a medzipredmetových aktivít.
        • Kritické myslenie pre učiteľa

• 08.12.2022 15:58
        • Školenie na tému "Kritické myslenie pre učiteľa" pre min 15 pedagógov v trvaní min. 30 hod. zabezpečené viacerými lektormi; Obsahová náplň:  Informačná gramotnosť a kritické myslenie vo vyučovaní. Zameranie na učenie zručností, ktoré mladým ľuďom umožnia orientovať sa v modernom mediálnom prostredí, ktoré sa vyznačuje veľkým množstvom viac či menej kvalitných informácií.
          Na školení sa venovať tomu, ako so žiakmi reagovať na tieto otázky:
          • Ako vyzerá poctivý argument a ako môžu rozumní ľudia produktívne nesúhlasiť?
          • Ako rozoznať nepoctivé argumenty a logické chyby?
          • Aké druhy faktov poznáme?
          • Ako čítať štatistiky a vedecké zistenia?
          • Ako spoznať, či je niekto odborník - autorita vo svojej oblasti?
          • Ako fakty používať pri dokazovaní platnosti argumentov a koľko faktov stačí?
          • Ako môžu byť fakty zneužité a ako si overiť ich presnosť?
          • Ako rozoznať rôzne druhy zdrojov informácií a ako hodnotiť ich dôveryhodnosť?
          • Ako si formovať názory a robiť rozhodnutia, keď nepoznáme všetky fakty?
          Pri každej téme predstaviť kľúčové koncepty a zručnosti, ktoré by si žiaci mali osvojiť. Sústrediť sa na konkrétne praktické aktivity uplatniteľné na rôznych vyučovacích predmetoch. Každý účastník zo školenia odíde so sadou pomôcok a učebných plánov, ktoré dokáže použiť na svojich hodinách